Примамки при усвояването на ипотечен кредит
Вие сте горд собственик на недвижим имот под формата на дом, офис, студио, търговско помещение, гараж, хале и други, но имате нужда от пари в брой, за да освежите бизнеса си. Взимате решение да усвоите ипотечен кредит. При този ваш избор, важният въпрос, който предимно възниква, е: „Къде са най-малки лихвените ставки и най-сносни изискванията на финансовите кредитни институции?”. Изниква и друг въпрос: „Как заемът ми да стане максимално ползотворен?”. Тези въпроси възникват следствие на притеснението на всеки един от нас да не сбърка при своя избор. Освен това всеки здравомислещ човек е чувал за наличието на скрити примамки. Сега ще се опитаме да изброим някои от тях.
- Рекламираните лихвени ставки по медии и билбордове са еднакви за всеки кандидат:
Предимно това е първата примамка, с която всеки посегнал към ипотечени кредити се сблъсква. Вие сте отишли до кредитна институция, разговаряте със служителя в офиса му и след няколко минути той ви показва предстоящите възможности за вас. От тук започва опознаване на вашия бизнес, справка за залога, справка на вашите приходи и се стига до там, че нещата са по-различни отколкото вие сте си ги представяли. Вашата лихвена ставка, която трябва да плащате при покриване на ипотечния кредит е съвсем различна от тази изписана по рекламите. Това е така, защото вашият бизнес е в друг ресор и той ще носи много рискове. За да не останете неприятно изненадан никога не стартирайте с въпроса „Каква ще ми е лихвената ставка по заема?”. На прима виста се запознайте с кредитиращата институция, която сте избрали с всички показатели положителни и отрицателни на вашия бизнес, приходите, залога и предпочитанията за погасяване на заема.
Тук важи максимата, че колкото по-платежоспособен е даденият клиент, толкова по-сносни условия ще получи, защото рисковете за невъзстановяване на сумата са нищожни.
Затова колкото повече недвижима собственост притежавате и колкото повече заемодателя знае за тях, толкова повече лихвената ставка ще ви е по-малка.
- Колко все пак е лихвеният процент по ипотечните кредити?
Вече сте предоставили всичко на заемодателя, посочили сте и начина на покриване на заема, указали сте периода на изплащане и разбирате, че лихвената ви ставка е 9%. Тази лихвена ставка ви се струва сносна, но бъдете предпазливи. Почнете да обсъждате контракта за заема и ще разберете, че това е сегашната големина на лихвената ставка. Това е така, защото тя се изчислява като към себестойността на ипотечните кредити се добавят – основен лихвен процент, периодичен лихвен процент следствие на промяна и др. Или в случая ще съществува една надбавка от 4%. Откъдето следва, че при промяна в посока повишение на този показател, вие ще заплатите по-висока лихвена ставка. Обърнете внимание почти във всеки контракт е упоменато, че тази корекция ще се прави на всеки месец, три месеца или половин година. Затова преди да парафирате контракта гледайте да си договорите заема с лихва, която е обвързана. Така ще можете да проследявате нейните показатели всеки ден и те не трябва да се променят. Следете още на какъв срок от време ще бъде променяна тази лихвена ставка.
- Интересно е, като се прибавят лихвените ставки, таксите и комисионните, какво наистина плащаме?
Така при тези показатели ипотечните кредити ще бъдат:
а) усвоена сума – 50,000.00 лева;
б) срок на връщане 5 години;
в) лихвена ставка в проценти – 5%;