Видове кредитни институции
Има няколко различни вида кредитни институции, включително банки и кредитни съюзи. Тези финансови институции са с нестопанска цел и обслужват определени групи хора. Те са склонни да имат по-малък географски отпечатък от големите национални банки и се фокусират върху кредитирането в рамките на своите общности.
Банки
Банки, кредитни съюзи и други видове финансови институции могат да бъдат класифицирани като кредитни институции. Основните функции на всяка кредитна институция са издаване и приемане на депозити и отпускане на заеми. Институцията може да бъде частна банка, обществена спестовна банка или дори институция за електронни пари. Всеки тип има свои собствени изисквания.
Една банка трябва да има управителен съвет и да има дефинирана система за управление на риска. Тази система трябва да защитава интересите на акционерите, като същевременно гарантира доброто управление на институцията. Той също така трябва да има достатъчна административна и счетоводна структура и да се ръководи от оперативни правила и процедури, които гарантират, че членовете изпълняват своите задължения.
Небанкови финансови институции
Небанкова финансова институция е компания, която предлага финансови услуги, но не притежава банкови лицензи и следователно не може да приема депозити. НБФИ не се контролират от национална или международна банкова регулаторна агенция. Операциите на небанкови финансови институции обаче често все още са обхванати от банковите разпоредби на страната.
НБФИ ще улеснява финансовите услуги, свързани с банките, без да има статут на „банка“. Тези услуги често включват обединяване на риска, договорни спестявания, пазарно посредничество и общи инвестиции. Примери за компании, класифицирани като НБФИ, включват:
- Застрахователни компании;
- Издатели на касови чекове;
- Заложни къщи;
- Фирми за бързи заеми;
- Фирми за обмен на валута;
- Микрокредитни организации;
- Проверете местата за осребряване.
Кредитни съюзи
Кредитните съюзи са чудесен вариант, ако търсите нисък лихвен процент по заем. Те също така предлагат по-добри цени за спестовни сметки. Разликата между кредитните съюзи и банките е, че кредитните съюзи са собственост на техните членове и те инвестират печалбите си обратно в бизнеса. Това прави кредитните съюзи много по-щедри от банките, които са собственост на техните акционери. Много кредитни съюзи също предлагат безплатни финансови консултации и услуги за консолидиране на дългове. Членовете също могат да избират представители в своя борд на директорите, което им дава думата за това как се изразходват парите им.
Кредитните съюзи предлагат същите финансови продукти като банките, но имат и различна мисия. Кредитните съюзи работят, за да обслужват своите членове, което означава, че са в състояние да предложат по-добри тарифи и по-ниски такси от своите конкуренти. Въпреки че те обикновено имат по-ниски лихвени проценти от банките, все пак трябва да сравните процентите, за да намерите най-добрия вариант за вашите нужди. Имайте предвид обаче, че кредитните съюзи не предлагат застраховка FDIC, така че няма да бъдете защитени, ако се провалят.
Незастраховани агенции
Всяка спестовна и банкова институция, която е покрита от Фонд за гарантиране на влоговете в банките, се счита за застрахована финансова институция. Тази защита обхваща разплащателни сметки, спестовни сметки, сметки на паричния пазар, депозитни сертификати и доверителни сметки. Той също така защитава индивидуалните пенсионни сметки. Аналогично, незастрахованите агенции не са покрити от фонда.